Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Jupiteri virmalised osutusid arvatust müstilisemaks

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Jupiteri virmalised | FOTO: NASA, ESA, and J. Nichols (University of Leicester)

Kõik virmalised pole ühest puust, näitas NASA kosmoselaeva vaatlus.

Ameerika Ühendriikide kosmoseagentuuri (NASA) Juno kosmosemissiooni uusimal vaatluslennul kogutud andmed on tekitanud planeediteadlastes tõsiseid küsimusi. Nimelt lendas Juno hiljuti läbi hiigelplaneedi pooluste kohal hõljuvate virmaliste peal asuva magnetvälja. Teadusinstrumentide tulemused näitavad nüüd, et Jupiteri võimsad virmalised peavad tekkima hoopis teistsuguste loodusjõudude mõjul kui need, mida meie oleme oma koduplaneedil nägema harjunud.

Maa virmalised tekivad nimelt planeedi magnetvälja elektrilise potentsiaali mõjul, kui Päikeselt pärit laetud osakesed ergastavad atmosfääri ülakihtide osakesi ja hakkavad valgust kiirgama.

Kuigi Jupiteri magnetvälja elektripotentsiaal on peaaegu 30 korda võimsam kui Maal, näitasid Juno tulemused, et hiigelplaneedi virmalised ei joondu Maa omade moodi potentsiaali järgi. See tähendab, et virmaliste tekke mehhanism peab olema Maa omast sootuks erinev.

«Elektripotentsiaalid ei olegi Jupiteri võimsate virmaliste allikas. See on tõeline üllatus,» kommenteeris avastust koos kolleegidega Juno andmeid analüüsinud Ameerika Ühendriikide Johns Hopkinsi ülikooli teadlane Barry Mauk.

Nüüd oletavad teadlased, et virmaliste taga võivad olla hoopis Jupiteri magnetvälja värelused, mis kiirendavad vähehaaval elektronide liikumist. Maal põhjustavad sellised värelused väga õrna virmalistelaadset taevast valgust, kuid Jupiter on meie planeedist palju suurem ning selle magnetväli võib olla võimeline ka selle mehhanismiga võimsaid virmalisi tootma.

Avastus on oluline, kuna nii nagu Jupiteri virmalistele oletati Maa analoogiga samalaadset tekkemehhanismi, kirjeldatakse ka paljusid teisi kosmilisi kehasid, sealhulgas eksoplaneete, Maalt tuttavate füüsikaliste põhimõtete prisma kaudu. Nüüd peavad teadlased tõsiselt järele mõtlema, millistes valdkondades võib veel olla tehtud samalaadseid vigu.

Tagasi üles