Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Nende testide abil kontrolliti vanasti, kas tegu on nõiaga

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Nõiajaht | FOTO: Vida Press

Musta maagiaga tegelemine oli veel paar sajandit tagasi sama hull kuritegu, kui vägistamine või tapmine. Sellepärast toimus potentsiaalsetele nõidadele tõeline jaht.

Juba Hammurapi seadused 18. sajandist eKr sisaldasid võlukunsti vastaseid klausleid. Keskajal olid aga isegi paigas juba kindlad testid, mille abil sai kindlaks teha, kas tegu on nõia või silmamoondajaga, kirjutab History.

Ujumistest

Kurikuulsas ujumistestis, mis oli populaarne 17. sajandil, tiriti potentsiaalsed nõiad lähima veekogu juurde ning visati siis vette. Kui kahtlusalune vajus veepõhja nagu kivi, oli ta süüdistusest prii. Kui aga jäi pinnale ulpima, oli süüdi. Arvati, et musta maagiaga tegelejad ei saa nimelt veepõhja vajuda.

Süüdistatavale seoti enamasti köis ümber vöökoha, et põhja vajudes saaks ta pinnale tõmmata. Tihti tuli ette aga ka «õnnetusi» ehk ebaõiglaseid uppumissurmi.

Palvetest

Üheks levinud arvamuseks oli see, et nõiad ei ole suutelised kõva häälega pühakirja ette lugema. Et seda testida, pandi väga tihti süüdistatavad piibliteksti ette lugema. Kui selles tehti vigu või isegi lihtsalt vahele jätmisi, arvati automaatselt, et tegu on saatanaga mestis olijaga.

Tegelikult võis süüdistatav olla aga lihtsalt närvis või kirjaoskamatu.

Puudutamistest

Test töötas järgneval põhimõttel: kui arvati, et nii-öelda musta maagia ohvrile on peale pandud needus, pidi süüdistatav nõid teda puudutama.

Kui puudutatav sellele ei reageerinud, ei olnud tegu nõiaga. Kui aga reageeris ning hoog või needus pealtnäha kadus, oli inimene automaatselt süüdi. Paljudel juhtudel võis «ohver» ka valetada.

Nõiakook

Üheks veidraks võimaluseks, kuidas teha kindlaks potentsiaalne nõid, oli koogi küpsetamine. Nõiakütid kasutasid selleks musta maagia ohvriks langenu uriini, rukist ning tuhka.

Nõiakook söödeti koerale või mõnele teisele loomale lootuses, et ta langeb nõiduse alla ning avaldab siis süüdi oleva nõia nime.

Nõiamärgid

Neid, keda süüdistati mustas maagias, kooriti tihti paljaks ühel lihtsal põhjusel. Arvati nimelt, et nõia kehal peab olema mingi märk koostööst saatanaga. Usuti, et see on valu suhtes tuim ning võib oma kohta ja välimust kehal muuta. Väga tihti loeti selleks saatanlikuks märgiks süütut sünnimärki või armi kehal.

Tagasi üles