Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Fotod: Jupiteri Suurest Punasest Laigust tehti esimesed lähifotod

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
This NASA handout image obtained July 12, 2017 shows the Great Red Spot on Jupiter taken by the Juno Spacecraft on its flyby over the storm on July 11. NASA's Juno successfully peered into the giant storm raging on Jupiter. "My latest Jupiter flyby is complete!" said a post on the @NASAJuno Twitter account. "All science instruments and JunoCam were operating to collect data." The unmanned spacecraft came closer than any before it to the iconic feature on the solar system's largest planet. / AFP PHOTO / NASA / Handout / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO /NASA/SWRI/MSSS" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS | FOTO: HANDOUT/AFP

NASA kosmosesond Juno lendas üle Päikesesüsteemi suurima planeedi kuulsa Suure Punase Laiguna tuntud tormisilma ja tegi sellest ainulaadsed lähipildid.

Ülelend ise toimus möödunud esmaspäeval ja kõige lähemas asendis oli Juno Jupiteri katvatest pilvedest vaid 3500 kilomeetri kaugusel.

Kulus mitu päeva, kuni toorpildid ligi miljardi kilomeetri kauguselt Maale jõudsid. Seejärel avaldas NASA need oma portaalis, kust projektiga liitunud vabatahtlikud neid edasiseks töötlemiseks alla laadida saavad. Töötluse tagajärjel on piltides võimalik välja tuua oluliselt rohkem detaile kui algses toormaterjalis näha.

NASA ülelennu-pildid Jupiteri kuulsast Suurest Punasest Laigust. | FOTO: NASA/AFP/SCANPIX

Jupiteri Suur Punane Laik on 16 000-kilomeetrise läbimõõduga tormisilm, mida vaadeldi esimest korda 1830. aastal. Sellest ajast saati on planeedihuvilised laigu kulgu imetlenud ja mõtisklenud selle olemuse üle.

Kodanik-teadlase Gerald Eichstädti töödeldud pilt Jupiteri Suurest Punasest Laigust. | FOTO: NASA / SwRI / MSSS / Gerald Eichstädt / Seán Doran

Teadlaste seniste hinnangute põhjal on tegemist Maa orkaane meenutava tormisüsteemiga, mis on mööda hiigelplaneedi pinda ringi liikunud juba 350 aastat. Viimased andmed näitavad aga, et tänapäeval on laik vaikselt kokku tõmbuma hakanud.

«Nüüd on meil sellest kuulsast tormist olemas kõigi aegade parimad pildid ja kuigi kõigi Juno kaheksa teadusinstrumendi andmete läbi töötamisega läheb kaua aega, saame selle põhjal palju teada Suure Punase Laigu minevikust, olevikust ja tulevikust,» ütles Juno juhtivteadur Scott Bolton NASA teates.

Üks seni mõistatusena püsinud küsimustest ongi seotud tormi iseloomuga – kui Maa peal kehtib reegel, et ookeanilt maismaa kohale jõudes orkaanid vaibuvad, siis Jupiteril teadaolevalt maismaad ei eksisteerigi. Seda on seni peetud tormisilma pikaealisuse saladuseks, kuigi tegelikult ei ole praeguseni päris selge, kas Jupiteri gaasilise pinna all üldse vedelikke või tahkiseid leiduda võib.

Oletatakse, et planeedi peamiselt vesinikust koosneva atmosfääri all peaks laiuma vedelast metallilisest vesinikust koosnev ookean ja selle all omakorda tahke tuum.

Lisaks piltidele mõõtsid Juno pardainstrumendid ka laiku moodustavate pilvede keemilist koostist, temperatuuri ja struktuuri. Saadud andmete analüüsi põhjal loodetakse saada kinnitust oletusele, et tegemist peab olema väga sügavale pilvekihi sisse ulatuva keerisega.

Jupiter / NASA

Jupiter

  • 11 korda suurem kui Maa
  • 300 korda Maast suurema massiga
  • Teeb ringi ümber Päikese 12 Maa-aastaga
  • «Päev» kestab aga vaid 10 tundi
  • Meenutab koostiselt (peamiselt vesinik ja heelium) tähte
  • Suure surve all läheb vesinik metallilaadsesse olekusse ja tekitab planeedile magnetvälja
  • Suure Punase Laiguna tuntud tormisüsteem on suurem kui Maa
Tagasi üles