Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Uuring: vale vastu ei aita isegi faktid

2
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
USA tulevane president Donald Trump | FOTO: Gerry Broome/AP/Scanpix

USA eelvalimiste ajal Donald Trumpi levitatud pooltõdede ja valede mõju uurinud teadlased kinnitavad, et väärinfole tähelepanu juhtimine ei muuda reeglina valijate eelistusi. Veelgi enam, vale kummutamiseks kasutatavad faktid ununevad nädalaga.

Nii vahendas ERRi teadusportaal Novaator Massachussetsi Tehnoloogiainstituudi teadlaste tehtud ja ajakirjas Royal Society: Open Science avaldatud uurimust, mis kaasas enam kui 3000 ameeriklast ja mille materjal pärines USA eelvalimiste ajal kogutud materjalil.

«Ajaline efekt oli väga ilus. Sarnaselt eelnevatele mittepoliitiliste valede kummutamist hõlmanud uuringutele võis näha, kuidas faktide mõjuga nädalaga kadus. Inimesed hakkavad lihtsalt uuesti väärinfot uskuma,» põhjendas autor Novaatorile. Väärarusaama uuesti tärkamisel võib olla mitu põhjust. Häirivana võib neist ühe puhul mängida olulist rolli ka meedia, (antud juhul Trumpi) pooltõdede ja valede võimendamine. Isegi juhul, kui need lükatakse ümber samas artiklis.

Loe põhjalikku lugu Novaatorist.

Tagasi üles