Video: robotid saavad pehme, veniva ja värvi muutva naha (2)

Aivar Pau
, tehnika.postimees.ee
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Cornelli ülikool

Cornelli ülikooli teadlased arendasid välja kunstnaha, mis võiks oma omadustelt sobida ideaalselt inimrobotitele.

Nahk on võimeline valgust imendama ja selle abil värvi muutma ning venima kuni kuus korda võrreldes algmõõtmetega. Valmistatud on see läbipaistvast hüdrogeel-elektroodidest, mis on kahelt poolt kaetud dielektrilise materjaliga. See tulemusel saab sellise kunstnaha näiteks venitamise tulemusel helendama panna, kirjutab Engadget.

Kuna selline nahk on ligi kaks korda vastupidavam kui eelkäijad, sobiks see ideaalselt pehmetele robotitele, mis näitaksid oma «emotsioone» ka nahavärvi muutes.

«Miks see on oluline? Ühel põhjusel: kui robotid saavad üha enam ja enam osaks meie elust, saab üha olulisemaks, et meil tekiks nendega emotsionaalne side. Võime muuta meeleolust tingituna oma nahavärvi või ka ruumi valgustsuse tooni, saab olema inimrobotite oluliseks tunnuseks,» ütles ülikooli teadlane Rob Shepherd.

Loodud materjali teiseks kasutusvaldkonnaks on kantavad seadmed, mille puhul oleks kasulik nende elastsus – näiteks tekiks võimalus lugeda koosolekul olles kirju otse nahalähedaselt ja nahale väga sarnanevalt randmeseadmelt.

USA armee on asunud aga välja töötama tehnoloogiat, mis võimaldab sarnasel nahal võtta väga kiiresti ümbritseva keskkonna toonid – tulemuseks on ümbritsevasse ideaalselt peituvad esemed.

Kommentaarid (2)
Copy

Märksõnad

Tagasi üles