Tundmatu müstiline jõud mõjutab NASA sondi

Inna-Katrin Hein
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kunstniku nägemus Pioneer 10
Kunstniku nägemus Pioneer 10 Foto: Wikipedia.org

USA kosmoseagentuuri NASA poolt 30 aastat tagasi välja saadetud uurimissondi mõjutab mingi tundmatu kosmiline jõud.

Teadlaste sõnul surub mingi jõud Pioneer 10, mis läbis asteroidide vöö ja tegi Jupiterist lähifotosid ning lahkus meie Päikesesüsteemist 1983. aastal, tagasi meie süsteemi suunas, kirjutab The Telegraph.

Tundmatu jõud ei näita nõrgenemise märke. Uurijate arvates võis sond kätte juhatada senitundmatu universumis eksisteeriva jõu.

«Uurisime läbi kõikvõimalikud teooriad ja oletused, kuid mitte ükski neist ei klapi Pioneer 10 mõjuvaga. Kui see jõud ikka olemas on, siis sellel võib olla suur mõju nii kosmoseuuringutele kui ka kosmoselendudele,» lausus Californias asuva Aerospace Corporation teadlane Philip Laing.

NASA saatis Pioneer 10 välja 2. märtsil 1972. aastal. Koos oma kaksiku Pioneer 11 tegi ta detailseid fotosid Jupiterist ja Saturnist. 1983. aasta juunis möödus Pioneer 10 Pluutost, meie Päikesesüsteemi kõige kaugemast planeedist.

Teadlased jätkavad Pioneer 10 saadetavate signaalide jälgimist. Sond on Maast rohkem kui 11 miljardi kilomeetri kaugusel.

Hiljuti avaldatud uuringust paljastub ka see, et nii Pioneer 10 kui ka Pioneer 11 kiirus on muutunud. Esialgu arvati, et selle muutuse põhjuseks on viga nende väikestes raketimootorites või siis nende tuumaenergiajaama leke. Kuid need ei leidnud kinnitust.

Sondide kummalist käitumist ei saavat selgitada ka meie Päikesesüteemist väljaspool asuvate tundmatute planeetide gravitatsioonijõuga.

Mõnede teadlaste arvates on selle müstilise jõuga kokku puutunud veel kaks kosmosesondi – Galileo ja Ulysses – mis liiguvad meie Päikesesüsteemis. Nendelt saadud andmed viitavad sama tugevale jõule, mis mõjutab Pioneer 10.

«See jõud võib näiteks mõjutada meie planeedi suunas liikuvaid komeete. Ka tõstatas see jõud küsimuse, kas me teame ikka kõike gravitatsiooni kohta,» lisas Salfordi ülikooli teadlane Duncan Steel.

Kuni 1988. aastani oli Pioneer 10 kõige kaugemal kosmoses asuv Maal valmistatud objekt. Nüüd on see rekord Voyager 1 valduses.

Pioneer 10 on võimaliku tulnukatega kohtumise jaoks varustatud plaatinast ülekullatud plaadiga, millel on kujutatud naise ja mehe kuju ning kaarti Maast.

NASA teadlaste sõnul on see nagu kosmiline pudelpost.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles